Latvijas rallijreidu ekipāža ar OSCar piedalīsies rallijā „Silk Way 2011” Krievijā

latviski (.pdf) / по Русски (.pdf)foto (.jpg)

Pieredzējušie rallijreidu dalībnieki Andris Dambis un Māris Saukāns nolēmuši startēt šī gada rallijreidā „Silk Way 2011”, kas no 10. līdz 16. jūlijam notiks Krievijā. „Zīda ceļa” dalībniekiem būs jāveic 4000 kilometru no Maskavas līdz Sočiem, savā ceļā pārvarot arī tik grūtus apvidus kā Kalmikijas tuksnesis.

OSCar O3 ar krāsojumu rallijam "Silk Way 2011"

OSCar O3 ar krāsojumu rallijam "Silk Way 2011"

Krievijas „Dakāra”

Lai gan šīs sacensības notiek tikai trešo gadu pēc kārtas, „Zīda ceļš” jau kļuvušas par respektablām un pazīstamām sacīkstēm, kurās piedalās vadošās pasaules komandas un rallijreidu profesionāļi. „”Zīda ceļu” ne velti dēvē par „Krievijas Dakāru,” uzsver Māris Saukāns. „Šīs sacensības iekļautas „Dakar Series” kalendārā, un tiek organizētas pēc „Dakāras” rallijreida parauga un sadarbībā ar pasaules pazīstamākā izturības maratona rīkotājiem no Francijas.”

Elektriskā „OSCar” būve turpinās

Latvijas ekipāža startēs rallijreidā ar pārbaudītu tehniku – „OSCar O3” sacīkšu automašīnu. Lai gan paralēli „OSC” tiek būvēts jaunās paaudzes rallijreidu automobilis „eO” ar elektrisku piedziņu, tā konstruktors Andris Dambis tomēr nespēj atteikties no iespējas piedalīties „Silk Way”. „Šīs sacīkstes nav tik garas un grūtas kā īstā „Dakāra” Āfrikā vai Dienvidamerikā, tomēr tikpat prasīgas pret cilvēkiem un tehniku,” apgalvo A. Dambis.

Simbolisks maršruts

„Silk Way” ģeogrāfija šogad nebūs tik eksotiska kā citus gadus. Iepriekš rallijreids viesojies Kazahstānā un Turkmenistānā. Taču 2011. gada jūlijam izvēlētajām sacīkstēm ir simbolisks maršruts, jo trases finišs nosprausts slavenajā kūrorta pilsētā Sočos, kur 2014. gadā notiks ziemas olimpiskās spēles. Ceļā no Sarkanā laukuma uz Melnās jūras piekrasti rallijreida dalībnieki viesosies Ļipeckā, Volgogradā, Astrahaņā, Stavropolē un Maikopā. Trases veidotāji, franču rallijreida leģendas Žans-Pjērs Fontenē un Žils Pekārs nosaukuši maršrutu par „ideālu”. „Krievijas vidējās joslas reģioni spēj piedāvāt visdažādāko tipu ceļus, bet dienvidos ir viss, kas nepieciešams rallijreidam – kalni, kāpas un smiltis,” saka rallija izpilddirektors un pieredzējis autosportists Sergejs Girja. „Tomēr par sacīkstes ekvatoru kļūs Astrahaņa. Šeit izvērtīsies galvenā rallija intriga.” Pa neticami irdenām smiltīm būs jāveic vismaz 400 km sacīkstes, turklāt laikā, kad dalībnieki sasniegs šo apvidu (ap 12. jūliju), gaidāms arī pamatīgs karstums – gandrīz 40 grādu pēc Celsija.

Jauna komanda „Team Latvia”

Latvijas autosportisti šogad startēs ar jaunu komandas nosaukumu. Līdzšinējā „Riga Rally Raid Team” vietā pieteikuma veidlapas rotā skanīgs un īss „Team Latvia”. „Tas nenozīmē, ka esam aizmirsuši par Rīgu,” jokodams saka M. Saukāns, „gluži vienkārši mēs vēlamies paplašināt savas valsts atpazīstamības mērogus.” Pateicoties regulāriem startiem „Dakāras” rallijreidos, „Dakar Series” posmos, tai skaitā „Silk Way”, pasaules čempionātā rallijreidā, kā arī 24 stundu sacīkstēs, Latvijas vienība iemantojusi cieņu no konkurentiem un atzinību no līdzjutējiem. M. Saukāns: „Piedalīšanās „Silk Way” ir lieliska iespēja pārstāvēt Latviju, nodibināt lietišķus un draudzīgus kontaktus, gūt pieredzi nākamajiem rallijreidiem un pie reizes iepazīstināt ekspertus un žurnālistus ar mūsu sensacionālo projektu – startēt „Dakar 2012” ar pasaulē pirmo 100% elektriskas piedziņas automobili.”

Ekipāža:

Andris Dambis (dzimis 1958. gada 4. oktobrī) ir latviešu autosportists un autoinženieru uzņēmuma OSC direktors. Sešreiz piedalījies „Dakāras” rallijā, no kurām trīs reizes kā braucējs (gan kā pilots, gan kā stūrmanis). A. Dambis ir „OSCar” automobiļu konstruktors un galvenais inženieris. 1976. gadā Dambis sāka darboties autosportā. 1996. gadā viņš kļuva ar pirmo latviešu autosportistu, kurš ir izcīnījis kādu Eiropas godalgu.

Māris Saukāns (dzimis 1969. gada 2. februārī). A/S „RBSSKALS” valdes priekšsēdētājs, uzņēmējs un sportists. Aizrautīgs „Dakāras” rallija dalībnieks, uzvarējis „Hungarian Baja”. Līdz šim piedalījies visos „Silk Way” rallijos.

Automašīna:

„OSCar O3”, speciāli būvēta oriģinālas konstrukcijas rallijeidu automašīna, klase T1. Cauruļu karkass, riteņu formula 4×4, divi bloķējami diferenciāļi, „SADEV” secīgā pārnesumkārba.

5,7 litru V8 „General Motors” dzinējs ar sauso karteri, jauda ar gaisa restriktoru 290 ZS, pilna masa 2,7 tonnas, maksimālais ātrums 180 km/h, degvielas tvertnes tilpums 550 litri.